ÇİFTLİK’TE SABUN GÜNÜ & NOTLAR..


“Çiftlik Günlüğü”  yazılarımın sadece insanlar tarafından okunduğunu düşünürdüm ama sanırım doğa ile aramızda gizemli bir mesajlaşma var 🙂

Dün havanın mevsim normallerine göre ne kadar sıcak olduğundan bahsetmiş,bu durumdan endişelendiğimizi söylemiştim.Bunu duyan rüzgar güney yönünden esmeye başladı ve sabah davetime cevap verdi…Oldukça aceleci olmalıydı ki,şiddeti epey sertti..Üstelik gelirken yolda yağmur bulutlarına uğramış..Dünkü sözlerimi düşündüğümde bu ikiliye ‘davetsiz misafir’ demek haksızlık olur değil mi?

Kışın bu kez gerçekten geldiğini hissettiren hava bizi bahçe işlerinden eve yönlendirirken,akıllarda ortak bir fikir vardı..Bugün burada Sabun Yapma günü 🙂

Bildiğiniz gibi Keçi Sütü Sabunu’muzda keçi sütü ve zeytinyağı kullanıyoruz.Bu butik bir üretim olduğundan,kullandığımız malzemeler hiçbir müdahale görmemiş olmalı..

Bu yüzden az miktarda üretim yaparız ve en iyi kalitede sonuç almak için kendi keçilerimizin sütünü ve kendi zeytin ağaçlarımızdan sıkma yaptırdığımız ve yemeklere kullandığımız en iyi kalite zeytinyağını kullanırız.

Bu sebeple bir süredir üretime ara vermek zorundaydık,keçilerimiz Şubat ayına kadar hamile olacaklar :)Ve komşu evlerde de durum pek farklı değil..Ancak bugün küçük bir soruşturma ile o komşu evlerden birinde bu sabah sağılmış keçi sütüne ulaşabildik.Bu iyi bir işaret..Sabun yapmak da yemek yapmak gibi; modunuzda değilseniz iyi sonuç beklemeyin.Tam da sabun yapımına konsantre olmuşken süt bulamamak pek motive edici olmazdı..

Keçi sütümüz hazırdı,kesinlikle güvenilir ellerden bize ulaşmıştı..Zeytinyağı kilerden çıktı..Ve sonu iyi bitecek bir yolculuk daha başladı..

Küçük anketimizi biliyorsunuz.Keçi Sütü Sabunu’na çok yakıştırdığım yaprak çeşitleri için sizlerin fikirlerine başvurmak çok güzeldi.Bunun için teşekkürler..Sonuçlara bakınca çoğunluk tercihin LİMON yaprağına yönelik olduğunu görüyorum.Onu zeytin izliyor..Tahmin edin! Ayrım yapamadım ve bugünün üretimi LİMON

ve ZEYTİN yapraklı sabunlarımız hazır 🙂

Yenilikler demişken; suya koyduğum fesleğenlerle gözgöze gelişim ve fesleğen yapraklarını sabunların üzerinde görüşüm bir oldu 🙂

Fesleğen kokusu Keçi Sütü Sabunu ile müthiş bir buluşma yaşadı..

Neden aromatik yağlar değil de bu yaprakları kullandığıma gelince; birincisi saf zeytinyağı ve yumuşak süt kokusunun perdelenmesini istemiyorum.Yapraklar kendilerine ait kokuları sabunun tümüne yaymak yerine tek bir noktada topluyor.

İkincisi ise; yapraklar sahip oldukları doğal doku sayesinde yıkama sırasında peeling etkisi yapıyorlar.

Tüm koşullar kusursuz olunca da ortaya çok sevdiğim bu sabunlar çıkıyor 🙂

Keçi Sütü Sabunu’muzdan edinmek isterseniz;

-Bize butikciftlik@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

– Hanımeli Pasajı ‘nı bu adresten ziyaret edebilir; http://butikciftlik.pasaj.com ve siparişinizi verebilirsiniz..

Ve sabunumuz hakkında daha detaylı bilgi için Keçi Sütü Sabunu kategorisindeki yazıları okuyabilirsiniz..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: