BUGÜNÜ ÇİFTLİK’TE GEÇİRİN…


Çiftlik Günlüğü kategorisindeki hiç bir yazı “bugün burada sıradan birgün..” diye başlamadı.Bugün de gelenek bozulmayacağa benziyor,okuyunca hak vereceksiniz..Çiftlik’te güzel bir mayıs yolculuğuna çıkacağız şimdi..Bunun için başlangıçta ,içinde limon dilimleri ve taze nane yaprakları yüzen buz gibi bir limonata iyi bir eşlikçi olacaktır size..Sonraları ise sıcak bir fincan çay isteyeceksiniz,bunun nedenini öğrenmek için birlikte pencereden dışarı bakacağız..

İşte şimdi Çiftlik Günlüğü’nün zamanı uzaktan durmuş gibi gösteren dinginliğine yakından bakacağız.Zamanın değişken işleyişine kapılmaya hazır mısınız?

İş listesine bir göz atalım.İlk sırada biber ve domateslerin bulunduğu 1 numaralı bölge için çitlerin hazırlanması görünüyor.Bu bölge davetsiz misafirlerin ziyaretinden korunmalı..Bunun için ihtiyacımız olan tahta malzemeler geçen hafta marangozdan alınmıştı.Bugün bu tahtalar boyanmalı.Bunun için boyaları,fırçaları,çalışma tezgahınızı hazırlarsınız.Ve işe başlamak için herşey hazırdır.Gerçekten öyle midir?Şimdi biraz yakından bakma zamanı.

Uzaklardan gelen,çiftlik ailesinin uzakta olmasına rağmen en aklı-fikri burada üyesi boya işine gönüllü olmuştur ve ahşaplar için seçilen güzel bir yeşil güneş altında parlamaya başlamıştır bile..

Boya işi böylece sahibini bulur,bu da arılara küçük bir ziyaret anlamına gelir.Arı kovanları periyodik olarak kısa bir bakıma alınır.

Bunun için zorunlu bir gezinti yapmalarını sağlamak gerekir.Bu hem zararsız hem pratik bir yöntem olarak kalabilirdi ama bu duman makinesiyle bir o kadar da sempatik bir izlenim bırakıyor..:)

Arıların bakımının tamamlanması ile çitlerin boyanması aynı anda biter ve şimdi tüm çalışma boyunca yayılan kokuların bizi motive ettiği yemek zamanı gelir!..

İyi seçilmiş ve iyi pişmiş bir balık,

Bu haftanın SEBZE KUTUSU’nda satışa çıkan asma yapraklarından yapılmış yaprak sarması,

Özel bir sunumla masaya gelen patates,

Ve harika bir karışık salata,günün diğer yarısı için gerekli olan enerjiyi karşılayacaktır..

Yemekten sonra enginarların son hasatı yapılır..Orçi’nin eşliğinde bu iş daha da zevkli hale gelir..

Artık boyası biten çitleri yerlerine yerleştirmek için hazırız..

Sistemli bir çalışma,zamanı iyi kullanmayı sağlarken ortaya çıkan işin kalitesini de artıracaktır..

Birazdan çitler kendini göstermeye başlar ve hepimizin sık sık geriye birkaç adım alıp yapacağı güzel yorumları vardır..

İlk sıra, güneşin akşamüstünü göstermeye başlamasıyla biter ve akşamüstü molası için yarım saat önce hazırlanan tatlı lor ile yapılmış şekerli börekler kokularıyla bizi çağırmaya başlar.

Güne başlarken limonata hakkında söylediklerimi hatırlayın,işte şimdi tam zamanı!:)

Bu kısa ziyafetten sonra eldivenlerimizi giydik ve diğer sıranın çitleri için işe başladık..

Bir süre sonra,başlarda başımızı kaldırıp bakma ihtiyacı hissetmediğimiz tatlı bir rüzgar,havanın akşamüstü için fazla kararmasıyla birlikte şiddetini artırdı.Ve nihayet düşen bir damla bakışlarımızı gökyüzüne çevirmemizi sağladı.

Görünen manzara “bu günlük bu kadar” diyordu..

Şimdi tüm malzemeler hızlıca toparlanmalı,

Günün son yumurtasını almak için kümese kısa bir ziyaret yapılmalı,

Ve akşam yemeğinden önce sıcak bir çay alıp pencere kenarında kıştan kalma bir gün sonu manzarası seyretmeli..

Çiftlik’te hergün yapılacak bir iş ve sizi bekleyen bir sürpriz vardır.Bunu bildikçe zaman kavramı değişir burada,daha yavaş ya da daha hızlı ama  mutlaka iyi yönde akar..

Bugünün menüsünde adı geçen tüm yemek,içecek ve tatlı tariflerini,yapım aşamalarının fotoğraflarıyla ORGANİK TARİFLER kategorisinde bulacaksınız..Afiyet olsun:)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: